Astygmatyzm – co to za choroba oczu?

Stosunkowo często występującą u ludzi wadą wzroku jest defekt, polegający na zniekształceniu, a właściwie rozciągnięciu rogówki lub też soczewki jednego lub dwóch oczu. Ta popularna wada nazywana jest astygmatyzmem. Boryka się z nią duża część społeczeństwa, ale szybko wykryta może być bez większych problemów odpowiednio korygowana.

Astygmatyzm – co to jest?

Odpowiedź na pytanie, co to jest astygmatyzm, kryje się w budowie naszego oka, a konkretniej jego rogówki, czyli zewnętrznej, wypukłej warstwy. W oku astygmatyka, zamiast kształtu okrągłego, przyjmuje kształt spłaszczony, wydłużony. Jest w ten sposób szersza niż wyższa. Jaki jest tego efekt? Promienie świetlne, przechodzące przez przednią warstwę oka, padają rozmyte na znajdującą się w jego tylnej części siatkówkę. Efektem tego jest rozmycie obrazu, pojawiającego się w naszym mózgu. Astygmatyk widzi nieostro, a obserwowane przedmioty są bardzo często zamglone, zamazane. Czytaj więcej CZYM JEST ASTYGMATYZM?

Skąd się bierze astygmatyzm

Rzeczywiste i bezpośrednie przyczyny tego rodzaju wady nie są w pełni określone, ale w większości przypadków astygmatyzm jest wrodzony i ma związek z dziedziczeniem. Jaki z tego płynie wniosek? Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć tego rodzaju problemy ze wzrokiem, warto sprawdzić, czy przypadkiem w Twoim drzewie genealogicznym nie znajduje się już jakiś astygmatyk. Innymi przyczynami astygmatyzmu mogą być też ewentualnie mechaniczne urazy oka, ale także niektóre jego choroby, jak na przykład tak zwany stożek rogówki.

Astygmatyzm – wada do korekcji?

Jednak niezależnie od tego czy mamy do czynienia z astygmatyzmem wrodzonym czy też nabytym, potrzebna będzie jego korekcja, która dopiero umożliwi poprawne i ostre widzenie. Warto w tym miejscu koniecznie pamiętać, że astygmatyzm nie jest żadną chorobą układu wzroku, ale jego mechaniczną wadą, więc nie jest leczony, ale korygowany.

Na szczęście po konsultacji z pacjentem, poznaniu specyfiki przypadku, specjalista powinien pomóc nam dobrać odpowiednią formę korekcji, która przywróci naszym oczom wyraźny obraz. Specjalistyczna pomoc jest w tym przypadku niezbędna, gdyż wyróżnia się wiele odmian astygmatyzmu, z których każdą można korygować w trochę inny sposób. Dla przykładu, astygmatyzm regularny koryguje się przy pomocy szkieł cylindrycznych, a nieregularny soczewkami kontaktowymi. Astygmatyzm koryguje się też operacyjne.

Objawy astygmatyzmu

Jeśli ktoś zastanawia się czy przypadkiem nie ma tego rodzaju wady, warto zastanowić się, czy nie występują u niego podstawowe objawy astygmatyzmu. Przede wszystkim, astygmatyk widzi obraz rozmyty w pewnym obszarze swojego pola widzenia, niezależnie czy patrzy na dany obiekt z bliska czy z daleka. Jest to forma delikatnego rozmycia, w której gwiazdki wyglądają jak rozmyte kropki, a linie proste jak delikatne krzywe.

Poza tym, astygmatykowi mogą towarzyszyć bóle głowy, częste mruganie, mrużenie oczu, przekrzywianie głowy. Jeśli powyższe objawy się zgadzają, a ponadto w rodzinie występuje już astygmatyk, to warto udać się do okulisty, aby potwierdzić diagnozę

2 thoughts on “Astygmatyzm – co to za choroba oczu?

  1. Ja przez wiele lat nie wiedziałem, że mam astygmatyzm. Bo po prostu tego nikt nie badał, przynajmniej w małych miastach. Nie było komputerów, podłączania, wydruków. Człowiek zakładał co chwilę inne szkiełko i to w którym widział najlepiej wkładali mu do okularów. I to było całe leczenie astygmatyzmu, a właściwie wady wzroku ogólnej, bo wtedy nikt tego nie rozdzielał jeszcze.

  2. Bo jak ktoś ma astygmatyzm wrodzony to nie ma pojęcia, że widzi gorzej dopóki ktoś nie zacznie prawdziwej diagnostyki. Fakty są takie, że w mniejszych miastach rzeczywiście rzadko jest okazja na profilaktyczne badanie okulistyczne i nie tylko astygmatyzm może przez wiele lat pozostać nierozpoznany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 2