Osad w nerkach powstający z przemieszczających się po organizmie wraz z krwią toksyn nazywany jest kamieniem nerkowym. Okazuje się, że powstaje on u wielu ludzi, jednak u większości znika i nie powoduje rozwoju choroby. Czasami jednak jest inaczej.
Mechanizm powstawania kamieni nerkowych
Nerki mają bardzo odpowiedzialne zadanie w organizmie. Zapobiegają jego zatruciu dzięki temu, że wyłapują niejako z krwi wszelkie substancje zagrażające zdrowiu i pozbywają się ich wraz z moczem. Niestety, mechanizm ten czasami z różnych przyczyn zawodzi i w nerkach pozostaje część niewydalonych toksyn. Nie wracają one wtedy do krwiobiegu, lecz pozostają w nerkach i tworzą kamienie nerkowe.
Znikające kamienie
Kamica nerkowa to choroba, polegająca na tym, że kamienie nerkowe zatykają nerki i uniemożliwiają ich pracę. Jednakże, praca nerek nie jest zatrzymywana od razu po pojawieniu się kamieni. Jak już wcześniej wspomniano, u większości ludzi od czasu do czasu pojawiają się kamienie nerkowe. Jednakże, nie są wtedy widoczne żadne objawy kamicy nerkowej, gdyż kamienie rozpuszczają się, zanim zdążą urosnąć do takich rozmiarów, aby mogły zacząć sprawiać kłopoty.
Tym nie mniej, czasami organizm nie jest w stanie uporać się ze zbyt szybko rosnącym kamieniem nerkowym. W takiej sytuacji nie dochodzi do jego rozpuszczenia i rozwija się kamica nerkowa.
Leczenie kamicy nerkowej
Czasami, leczenie polega na tym, że doktor wykonuje badanie kamieni nerkowych, aby określić ich rozmiar i położenie, a następnie przechodzi do wykonania któregoś z zabiegów. Jednakże jest to konieczne tylko wtedy, gdy dolegliwości bólowe spowodowane kamicą nerkową są bardzo duże, co pozwala przypuszczać, że duże są również kamienie w nerkach.
Jeśli sprawa nie jest jeszcze zbyt poważna i ból nie jest tak duży, aby trzeba było jak najszybciej całkowicie siego pozbyć, możliwe jest leczenie farmakologiczne. Obecnie istnieje wiele lekarstw, które można przepisać na kamicę nerkową. Lekarz przed przepisaniem leków określa, czy objawy kamicy nerkowej są poważne i czy trzeba zastosować silniejsze leki, czy wystarczą nieco słabsze.
Działanie leków polega na tym, że doprowadzają one do rozpuszczenia kamieni nerkowych. Następnie, rozpuszczone już kamienie, a właściwie ich resztki, są przez organizm usuwane z organizmu wraz z moczem.
Dieta i zioła
Co ciekawe, w niektórych przypadkach udaje się uniknąć nie tylko leczenia zabiegowego, ale również leczenia farmakologicznego. Okazuje się, że pozytywne rezultaty może bowiem przynieść leczenie ziołami stosowane w kamicy nerkowej. Najlepiej jest skonsultować z lekarzem jakie zioła zastosować, jednak można wypróbować jednego z naparów jeszcze przed wizytą u specjalisty.
Ponadto, dla osób z kamicą nerkową przeznaczona jest specjalna dieta, której bezwzględnie powinni oni przestrzegać. Nieraz dieta jest wystarczająca, jednak nawet jeśli nie, to nie wolno z niej rezygnować podczas leczenia farmakologicznego.
Jak moja teściowa poszła do szpitala, bo miała kamienie nerkowe, to każdy kolejny lekarz, który przychodził na obchód, pytał się jej o to samo: czy pani jest alkoholiczką? jak często pije pani alkohol? Jak dużo alkoholu pani pije?
Więc po trzecim nie wytrzymała i zaczęła się na nich drzeć, że nie jest żadną alkoholiczką 😀 A kamica nerkowa powstała najprawdopodobniej z powodu diety białkowej. No ale dla lekarzy to było najprostsze rozwiązanie, więc bez żenady przy innych pacjentach sugerowali, że jest alkoholiczką.
hehehe, ale nie ma się co dziwić bo chyba w 90% przypadków kamica nerkowa i w ogóle podobne choroby, są spowodowane nadużywaniem alkoholu – i jest to bardzo eufemistyczne stwierdzenie 😉