Innowacyjne metody leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna

Rozległy stan zapalny przewodu pokarmowego, należący do grupy przewlekłych, nieswoistych zapaleń jelit, czyli choroba Leśniowskiego-Crohna to schorzenie niezwykle uciążliwe i uprzykrzające życie choremu. Na domiar złego, jest to choroba o nie do końca znanej etiologii, której leczenie wciąż nie gwarantuje pełnego powrotu do zdrowia. W związku z tym, naukowcy prześcigają się zarówno w dochodzeniu konkretnej przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna, jak i w poszukiwaniu skutecznego sposobu na pokonanie schorzenia.

Tradycyjne leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

Do najbardziej popularnych metod, mających na celu wyleczenie choroby Leśniowskiego-Crohna, należą terapie farmakologiczne oraz zabiegi operacyjne. Niestety, żadna z tych form leczenia nie jest na tyle skuteczna, by zapobiec nawrotom choroby. Dlatego też, od ponad dwudziestu pięciu lat, podczas badań klinicznych, eksperci testują coraz nowsze substancje, które miałyby nie tylko usuwać objawy choroby Leśniowskiego-Crohna, ale także ją leczyć. Wśród testowanych obecnie, eksperymentalnych terapii, wyróżnia się przede wszystkim: leczenie naltreksonem w niskiej dawce, leczenie bupriopionem, a nawet… leczenie marihuaną.

Nowoczesne leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

Naltrekson, używany zwykle w terapiach odwykowych, w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna skutkuje remisją w 67% przypadków. Jako działania niepożądane, badani podają jedynie zaburzenia snu. Bupropion jest z kolei atypowym antydepresantem, który okazał się wpływać pozytywnie na przebieg choroby Leśniowskiego-Crohna. Przyczynę owego pozytywnego wpływu bupropionu, naukowcy widzą w podwyższeniu poziomu dopaminy w organizmie za sprawą leku.

Zobacz: Choroba Leśniowskiego Crohna w portalu Gastryczne.PL

Jeśli chodzi o leczenie marihuaną, zostało ono opisane w 2011 roku. Autor publikacji omawiał korzystne działanie palenia marihuany na przebieg choroby. W 2013 roku, w celu zbadania zagadnienia, przeprowadzono niewielki eksperyment, w efekcie którego u pięciu na jedenaście palących marihuanę osób nastąpiła całkowita remisja choroby, zaś u pozostałych zmniejszyły się objawy schorzenia.

Leki na Leśniowskiego-Crohna

Wspomniane formy terapii to na razie tylko eksperymenty, stosowane na niewielkich grupach chorych. Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna wciąż opiera się przede wszystkim na podawaniu pacjentom sprawdzonych leków i wykonywaniu zabiegów chirurgicznych. Chorując na to schorzenie, należy także pamiętać o ciągłym przestrzeganiu odpowiednio skomponowanej diety, której celem jest utrzymywanie w normie zasobów energetycznych organizmu oraz zapobieganie utracie masy ciała. W najgorszych przypadkach, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, stosuje się żywienie dożylne.

Choroba Leśniowskiego-Crohna to schorzenie, z którym wiele osób musi borykać się przez całe życie, gdyż nieznane są jego przyczyny i skuteczna forma leczenia. Lekarze dokładają jednak wszelkich starań, by usuwać objawy choroby, zaś naukowcy wciąż poszukują jak najmniej inwazyjnego leku na to schorzenie. Póki co, medycyna nie pozwala na całkowite wyleczenie choroby Leśniowskiego-Crohna, jednak ciągłe prace i eksperymenty przynoszą nadzieję, że może już za kilka lat będzie to możliwe

Czytaj także: http://astmatycy.org.pl/objawy-choroby-lesniowskiego-crohna/

One thought on “Innowacyjne metody leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna

  1. Nie ma się co łudzić. Operacja na chorobę Leśniowskiego-Crohna powinna być ostatecznością i lepiej planować ją jak wszystkie inne sposoby zawiodą. Bo wcale nie musi być tak, że operacja na Leśniowskiego-Crohna pomoże. To taka sama metoda jak inna i w tym przypadku nie ma żadnej pewności, że to zadziała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 4