Dermokosmetyki na trądzik różowaty
Mianem dermokosmetyków określa się kosmetyki o skuteczności zbliżonej do farmeceutyków stosowanych w wybranych przypadkach. Jako dermokosmetyki przeważnie określa się specyfiki takie jak kremy zapobiegające starzeniu się skóry oraz kremy nawilżające. Produkty określane jako dermokosmetyki powinny zawierać w swoim składzie substancje biologicznie czynne o udowodnionym korzystnym działania na wybrany parametr zdrowia.
Trądzik różowaty jest chorobą skóry która wymaga nie tylko profesjonalnej i specjalistycznej opieki lekarskiej ale również właściwej pielęgnacji skóry w domu. W przebiegu trądziku różowatego pojawia się rumień twarzy oraz teleangiektazje, czyli uwidocznienie i rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Rumień pojawia się najczęściej w okolicach nosa i policzków. Rumień dotyka najczęściej kobiety około 40 roku życia ale obecnie jest to schorzenie coraz bardziej powszechne.
Jak pielęgnować skórę ze skłonnością do rumienia ?
W pielęgnacji skóry osoby ze skłonnością do trądziku różowatego należy wybierać bardzo delikatnych kosmetyków. Należy zwracać uwagę aby w składzie kosmetyku nie znajdowały się substancje drażniące, takie jak alkohol, parabeny czy też substancje zapachowe.

Na uwagę zasługują dermokosmetyki zawierające wyciągi roślinne. Wyciągi z kasztanowca czy na przykład miłorzębu japońskiego znane są ze swoich właściwości uszczelniających naczynia krwionośne. Wyciągi roślinne zawarte w niektórych dermokosmetykach dostarczają skórze również cennych bioflawonoidów, garbników czy antocyjanów, które przyczyniają się do poprawy właściwości bariery ochronnej skóry przez co wspierają ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Wybierając dermokosmetyki warto zwrócić również uwagę na zawartość witamin takich jak witamina C oraz K. Witaminy te wspierają proces uszczelniania naczyń krwionośnych oraz poprawy ich elastyczności, a witamina C dodatkowo przyczynia się do rozjaśnienia skóry. Osoby z trądzikiem różowatym powinny używać osobnych kremów na dzień i na noc. Krem na dzień powinien być wzbogacony wyższym filtrem SPF aby chronić wrażliwą skórę przed promieniowaniem słonecznym.
Oczyszczanie
W przypadku silnego zaczerwienienia skóry należy zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki używane do oczyszczania twarzy. Dermokosmetyki przeznaczone do skóry z trądzikiem różowatym mają zwykle delikatną formułę wzbogaconą substancjami kojącymi oraz silnie nawilżającymi, takimi jak kwas hialuronowy. Warto również pamiętać aby nie pocierać skóry zbyt mocno ręcznikiem.
Do usuwania makijażu zaleca się stosowanie delikatnego mleczka z dodatkiem kwasu laktobionowego aby nie drażnić dodatkowo skóry. Warto również zadbać o miękkie płatki do demakijażu.
Nawilżanie
W miejscach o utrwalonym silnym zaczerwienieniu możemy zastosować dermokosmetyki punktowe które pomagają zmniejszyć widoczność naczyń krwionośnych i delikatnie rozjaśnia skórę. Dermokosmetyki na utrwalone zaczerwienienia często zawierają w składzie zielony pigment który pomaga przywrócić skórze naturalny kolor. Kolejnym etapem powinno być stosowanie kremu specjalistycznego, przeznaczonego do skóry z trądzikiem różowatym. Kremy te mają za zadanie wspierać odbudowę bariery ochronnej skóry, łagodzić stan zapalny oraz zmniejszać zaczerwienienie. Ważną cechą kremu na dzień będzie zawartość filtra przeciwsłonecznego (minimum SPF20). Na noc warto zastosować dermokosmetyki o silnych właściwościach kojących i łagodzących.
Podsumowując, skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, a czynnikiem najbardziej drażniącym skórę jest promieniowanie UV. Wybierając dermokosmetyki dla skóry z trądzikiem różowatym warto zwracać uwagę na wysokość filtra przeciwsłonecznego oraz zawartość substancji o działaniu zmniejszającym przekrwienie oraz kojącym.
Dodaj komentarz