Co przyczynia się do powstania blizn potrądzikowych
Trądzik to stan zapalny skóry, spowodowany nadmierną produkcją sebum, rogowaceniem naskórka i rozwojem bakterii. Zatkane gruczoły łojowe są miejscem namnażania się bakterii i powstawania ropnego stanu zapalnego. Nasilony proces powoduje penetrację stanu zapalnego w głąb skóry, co spowodowane jest m. in. aktywnością enzymów bakteryjnych, które trawią naskórek i przenikają do skóry właściwej. Tak znaczny ubytek skóry nie jest w stanie całkowicie się zregenerować, co powoduje powstanie blizn.
Jak zapobiegać powstaniu blizn potrądzikowych
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania nieestetycznym bliznom jest jak najszybsze wdrożenie terapii przeciwtrądzikowej, oczywiście pod kontrolą dermatologa. Najskuteczniejsze jest skojarzone leczenie antybiotykami oraz retinoidami, możliwe w formie zewnętrznie stosowanych maści oraz terapii doustnej. Najważniejsze jest jednak nie rozdrapywanie czy wyciskanie zmian skórnych. Powoduje to dodatkowe naruszenie ciągłości skóry i rozprzestrzenianie się bakterii. A gdy blizny już powstaną? Czy można je skutecznie usunąć?
Usuwanie blizn po trądziku
Walkę z bliznami warto rozpocząć jak najszybciej po zakończonym leczeniu. Nie wolno rozpoczynać leczenia blizn przy aktywnie toczących się procesach zapalnych na skórze. W przypadku świeżych, stosunkowo płytkich blizn, można sięgnąć po kremy/maści na blizny i przebarwienia. Składniki tych preparatów zmiękczają tkankę blizny, pobudzają syntezę włókien kolagenowych i rozjaśniają przebarwienia, co daje efekt remodelingu skóry i złagodzenia zmian potrądzikowych.
Jak usunąć blizny po trądziku innymi metodami? Bardzo popularne z racji swojej wysokiej skuteczności są zabiegi medycyny estetycznej:
– mikrodermabrazja: polega na kontrolowanym mechanicznym złuszczaniu naskórka z użyciem specjalnych głowic, co daje efekt wygładzenia skóry; najczęściej wymagana jest seria kilku zabiegów, a efekt końcowy zależy od wyjściowej głębokości blizn,
– mezoterapia igłowa: polega na nakłuwaniu skóry w celu wprowadzenia do jej głębszych warstw substancji odżywczych i wygładzających; poza odżywieniem skóry, sam proces nakłuwania powoduje zmianę architektury skóry i pobudzenie syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, co powoduje wygładzenie blizn,
– peelingi lekarskie: polegają na użyciu silnie złuszczających kwasów; ich stężenie dobierane jest do stanu skóry i głębokości blizn; powodują złuszczenie naskórka i nasilenie procesów odnowy skóry, jednak po zabiegu należy uważać na słońce – peelingi chemiczne powodują zwiększoną wrażliwość na promieniowanie słoneczne,
– laserowe usuwanie blizn: polega na precyzyjnym dawkowaniu wiązki lasera, co powoduje mikroskopijne uszkodzenia tkanki bliznowatej i wzmożone procesy przebudowy i regeneracji skóry; blizna mięknie, a kolorem i strukturą zaczyna przypominać otaczającą ją, zdrową skórę.
Teraz są już takie lasery, że blizny po trądziku można usunąć całkowicie. I nie chodzi tylko o niewielkie blizny, które łatwo można zamaskować, ale przede wszystkim ogromne blizny, jakie sprawiają, że także twarz może być oszpecona.
No nie do końca, bo za usuwanie blizn po trądziku trzeba naprawdę sporo zapłacić. Nie ma możliwości żeby po jednym zabiegu blizny usunąć. Chyba, że ktoś miał taki trądzik, że go praktycznie wcale nie było widać. Ale po takim to i blizny są tylko takie, że jedynie pod światło można je dostrzec. W innym przypadku nie ma najmniejszego sensu na lasery, bo to sporo kosztuje.
No jasne, na laser decydują się osoby z naprawdę dużymi zmianami i przebarwieniami. I ja się do nich zaliczałam…. Laserowemu zabiegowi poddawałam się w Clinica Cosmetologica. Co mogę powiedzieć? Inwestycja jak najbardziej opłacalna.