Dieta na trądzik

Trądzik to choroba skórna o zróżnicowanym obrazie klinicznym. Do jego rozwoju przyczyniają się liczne czynniki, na które w większości chorzy nie mają wpływu. Jednak tym, na co ma wpływ każda osoba dotknięta trądzikiem, jest dieta. Udowodniono jej ogromny wpływ na rozwój trądziku i nasilenie jego objawów. Zatem o jakie produkty warto wzbogacić codzienny jadłospis, a czego należy unikać?

Dieta na trądzik – produkty, które należy wyeliminować

Spośród produktów spożywczych, najważniejszą rolę w powstawaniu zmian trądzikowych odgrywa cukier. Jego spożycie powoduje gwałtowny wyrzut insuliny, która nasila najważniejsze czynniki generujące trądzik: zwiększa syntezę androgenów, nasila rogowacenie naskórka i produkcje sebum. Z tego powodu należy wyeliminować cukier, słodycze, słodzone napoje oraz białą mąkę i białe pieczywo.

Ostre przyprawy nasilają wydzielanie sebum, podobnie jod zawarty w soli, należy zatem unikać takich dodatków, zastępując je ziołami.

Tłuszcze zwierzęce generują nasilanie stanu zapalnego, co leży u podstaw trądziku. Z diety należy zatem wyeliminować fast foody, produkty smażone czy tłuste. Podobne działanie mają konserwanty, zawarte w przetworzonej żywności.
Papierosy i alkohol generują powstawanie wolnych rodników, które pogarszają stan skóry i sprzyjają rozwojowi zmian zapalnych. Dla osób cierpiących na trądzik, wszelkie używki są niewskazane.

Dieta na trądzik – o jakie produkty wzbogacić dietę

Dieta przy trądziku powinna obfitować w warzywa i owoce. Są one nieocenionym źródłem wielu witamin i minerałów, niezbędnych dla właściwego funkcjonowania skóry. Te o najważniejszym znaczeniu to:

– witamina A,

– beta karoten,

– witamina C,

– witaminy z grupy B,

– witamina D,

– minerały: cynk, selen, mangan, miedź, krzem i siarka.

Ponadto, warzywa to doskonałe źródło błonnika, który wspomaga oczyszczanie organizmu i sprzyja łagodzeniu zmian trądzikowych. Warzywa i owoce zawierają ponadto olbrzymie ilości antyutleniaczy, neutralizujących szkodliwy wpływ wolnych rodników i ograniczających stany zapalne. Podobną rolę odgrywają kwasy omega 3 i omega 6, które znaleźć można w olejach roślinnych, awokado, orzechach oraz rybach. Warzywa powinno się spożywać głównie w formie surowej, gdyż poddanie ich jakiejkolwiek obróbce termicznej powoduje zubożenie w składniki odżywcze. Zawsze należy spożywać je z dodatkiem tłuszczu roślinnego, gdyż to umożliwia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu wodą niegazowaną, zieloną herbatą oraz naparami ziołowymi, wspomagającymi oczyszczanie cery: bratkiem, pokrzywą, rumiankiem. Przyjmowanie odpowiednich ilości płynów wspomaga oczyszczanie organizmu przez nerki, co korzystnie wpływa na stan skóry. Doskonale na cerę wpływa także picie wyciągu z drożdży, bogatych w witaminy i minerały oraz substancje antybakteryjne.

Jak widać, zależność dieta a trądzik jest nie do podważenia, zatem zmiany w jadłospisie prowadzą do złagodzenia zmian skórnych i zapobiegną ich nawrotowi.

2 thoughts on “Dieta na trądzik

  1. Dieta przy trądziku powinna być przede wszystkim pozbawiona wszystkich ostrych przypraw. Trzeba uważać na wszystko, nawet ketchup pikantny powoduje, że pryszczy wyskakuje coraz więcej. Podobnie jest ze słodyczami – im więcej słodyczy, tym większy trądzik i więcej pryszczy.

  2. Trzeba przede wszystkim pić dużo wody. Dieta na trądzik nie ma większego znaczenia skoro nie pije się dużo wody. To najlepsze lekarstwo, ale kompletnie niedoceniane przez ludzi. Nie można zapominać, że właśnie woda reguluje większość procesów w organizmie i ona odpowiada ze wszystkie manifestacje chorób, które można znacznie ograniczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =