Domowe sposoby na trądzik

Zaawansowane stadium trądziku zazwyczaj wymaga pomocy lekarskiej. Jednak w nieco lżejszym przebiegu tego schorzenia można wykorzystać naturalne metody leczenia. Jakie domowe sposoby na trądzik warto wykorzystać?

Zioła na trądzik

Wiele ziół działających przeciwko wykwitom skórnym warto stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Tak jest w przypadku ziela fiołka trójbarwnego. Zalecane jest, by w przypadku pojawienia się trądziku pić napar z tej rośliny codziennie rano. Dodatkowo zaś należy wykonywać maseczkę z zaparzonego suszu w połączeniu ze śmietanką. Stosując tego typu kurację, należy mieć jednak na uwadze, że w pierwszych tygodniach stan cery może się pogorszyć, dopiero potem następuje znaczna poprawa.

Zioła, które sprawdzają się w przypadku cery trądzikowej, to także rumianek i tymianek. Stan skóry po stosowaniu naparów z tych roślin może znacznie się poprawić, ponieważ działają one bakteriobójczo. Pomocniczo przy leczeniu zmian trądzikowych działa również sok z aloesu. Wystarczy jedynie codziennie przemywać skórę sokiem z wyrośniętej rośliny. Uważa się, że aby sok z aloesu posiadał korzystne właściwości, roślina musi mieć przynajmniej pięć lat. Jeśli tak nie jest lepiej zastosować sok kupiony w polecanym sklepie. Ten środek można również stosować wewnętrznie – oprócz działania bakteriobójczego i gojącego aloes wpływa korzystnie na odporność organizmu.

Przyprawy na trądzik

Zewnętrznie i wewnętrznie można stosować również drożdże. Zawierają one wiele witamin z grupy B, których niedobory mogą wpłynąć niekorzystnie na stan skóry. Stosując drożdże w formie napoju do picia, należy pamiętać, by wcześniej sparzyć je gorącym mlekiem. Zewnętrznie najlepiej stosować je w formie maseczki.

Bakteriobójcze działanie posiada również cynamon. Wiele osób poleca stosowanie maseczki, składającej się z łyżki cynamonu i łyżki przegotowanej wody. Należy jednak pamiętać, by uważać z jej nakładaniem w przypadku cery ze skłonnością do pękających naczynek oraz wrażliwą. Cynamon może być również jednym ze składników naturalnego pudru. Taki preparat wykonuje się z mąki ziemniaczanej, zielonej glinki oraz cynamonu w odpowiednich proporcjach. Tego typu kosmetyk jest zalecany nie tylko do cery trądzikowej, ale również tłustej i mieszanej.

W przypadku cery trądzikowej nie są wskazane drażniące peelingi. Można jednak wykorzystać naturalne środki, takie jak na przykład płatki owsiane. Rozgotowane płatki można stosować dokładnie w taki sam sposób, jak tradycyjny peeling.

Dieta na trądzik

Domowy sposób na trądzik to również odpowiednia dieta. Choć nie wykazano bezpośredniego związku między spożywaniem niektórych potraw, a powstawaniem trądziku, to jednak wiele osób obserwuje taką zależność. Warto zwrócić uwagę na wygląd zmian skórnych po zjedzeniu takich pokarmów, jak czekolada oraz potrawy z dużą ilością ostrych przypraw. Prostym domowym sposobem na zmniejszenie trądzikowych zmian jest również dbanie o to, by codziennie wypijać zalecaną ilość płynów. Gdy organizm może efektywnie wypłukiwać toksyny z organizmu, wszelkie zmiany skórne pojawiają się o wiele rzadziej.

2 thoughts on “Domowe sposoby na trądzik

  1. Najlepszy sposób na trądzik to uważanie na dietę i częste przemywanie skóry twarzy. Trzeba pamiętać, że pryszcze to jest najczęściej efekt zatkanych porów, więc ich oczyszczanie powinno odbywać się kilka razy dziennie. Nie można jednak przy tym osuszać skóry. Wiem, nie jest to łatwe, ale trzeba walczyć.

  2. Trzeba wybić wszystkie bakterie, a to najlepszy sposób na trądzik. Dlatego przede wszystkim nie można dopuścić do przetłuszczania się twarzy. Trzeba używać mydła antybakteryjnego, które wprawdzie tak się super nie pieni, ale znacznie pomaga w uniknięciu kłopotów z trądzikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 1