Jak pozbyć się trądziku

Trądzik to schorzenie, które zazwyczaj mija po ustabilizowaniu się poziomu hormonów w organizmie. W przypadku, gdy na skórze pojawiają się tylko pojedyncze wypryski, leczenie u specjalisty nie jest zwykle konieczne. W sytuacji, gdy trądzik ma zaawansowaną postać, niezbędna jest konsultacja z dermatologiem. Jak usunąć trądzik i czy w ogóle jest to możliwe?

Usuwanie niewielkiego trądziku

Podstawowym sposobem leczenia trądziku jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Często zmiany trądzikowe pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na plecach – również w tym miejscu należy używać odpowiednich środków. Najbardziej popularną metodą pielęgnacji skóry trądzikowej jest zastosowanie preparatów z nadtlenkiem benzoilu. Dodatkowo stosowane są również inne substancje wysuszające, takie jak etanol lub kwas salicylowy. Stosowanie tego typu kosmetyków zazwyczaj wystarcza w przypadku niewielkich zmian trądzikowych.

Antybiotyki i hormony na trądzik

Jak pozbyć się trądziku jeśli podstawowe kosmetyki nie dają żadnych efektów? Jeśli często dochodzi do nadkażeń lub trądzik jest oporny na standardowe środki, lekarz może przepisać antybiotyki. Zazwyczaj są one w formie maści i działają miejscowo na dany obszar. Gdy trądzik utrzymuje się długo po okresie dojrzewania, często przepisuje się również tabletki hormonalne, które mają wyregulować poziom hormonów w organizmie. Warto pamiętać, że źle dobrane tabletki antykoncepcyjne również mogą być powodem trądziku. W przypadku zauważenia tego typu zmian lepiej zmienić tego typu środki na inne, lepiej dopasowane do danego organizmu.

Domowe sposoby na trądzik

Jak się pozbyć trądziku samodzielnie? W przypadku, gdy trądzik nie stanowi jeszcze poważnego problemu, można spróbować samodzielnie ograniczyć występowanie zmian. Samodzielna pielęgnacja jest bardzo ważna, ponieważ nawet jeśli nie uda się zmniejszyć trądziku, to można w ten sposób zapobiec bliznom.

Podstawowym domowym środkiem na trądzik jest napar z fiołka trójbarwnego. Zalecane jest, by pić napar codziennie, najlepiej na czczo. Ponadto napar może być alternatywą dla mocno oczyszczającego toniku. Stosując tego typu metodę naturalną należy jednak pamiętać, że początkowo stan cery może nawet ulec pogorszeniu. Na trądzik i ewentualne blizny stosuje się również aloesowy sok, ponieważ ten środek przyśpiesza gojenie się wszelkich zmian skórnych. Sok z aloesu stosuje się również wewnętrznie – dla poprawy odporności oraz w celu detoksykacji organizmu.

Pielęgnacja skóry a trądzik

Oprócz stosowania specjalnych metod w celu likwidacji trądziku, warto również trzymać się ogólnych zasad, które pomagają zachować zdrową skórę. W przypadku zmian skórnych, poleca się przede wszystkim picie dwóch litrów wody dziennie, co pozwala na efektywną detoksykację organizmu. Ponadto należy pamiętać o tym, by myć skórę dotkniętą trądzikiem przynajmniej dwa razy dziennie i nie zapominać o kremie nawilżającym. Preparaty wysuszające skórę zmniejszają trądzik, jednak wysuszanie skóry prowadzi do nadprodukcji łoju – co jest główną przyczyną zatykania się porów. Dlatego konieczne jest stosowanie nawilżających i łagodzących kremów, zarówno na dzień jak i na noc.

3 thoughts on “Jak pozbyć się trądziku

  1. Mnie to dziwi, że ludzie tak rzadko chodzą z trądzikiem do lekarza. Przecież dermatolog zapisze dobre leki na trądzik nawet w przypadku, kiedy nie ma wielkich pryszczy z ropą. Nie trzeba czekać na powikłania trądziku, żeby iść z nim do lekarza.

  2. Nie stosujcie tylko dziwnych środków na trądzik, bo najlepsze jest po prostu przemywanie twarzy i wtedy na pewno trądzik będzie sukcesywnie znikał. Usunięcie trądziku jest oczywiście możliwe, ale pamiętajcie, że nie trzeba stawać na głowie, zwłaszcza w przypadku trądziku młodzieńczego, który mija po jakimś czasie.

  3. Trądzik młodzieńczy nie zawsze mija wiem z własnego doświadczenia. Długo zmagałam się z trądzikiem miałam niską samoocene nic mi nie pomagało 🙁 odwiedziłam wielu dermatologów ale pomogła mi dopiero Pani Dermatolog w artclinic w Poznaniu. Przypisała mi kuracje witaminą a tradzik właściwie cały mi zniknął

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 81 = 85