Tabletki na trądzik

Doustne leczenie trądziku to skuteczna forma terapii. Wybór leku uzależniony jest od typu trądziku i jego nasilenia, lokalizacji zmian chorobowych oraz ogólnego stanu chorego i występowania ewentualnych przeciwwskazań do zastosowania określonego leku.

Suplementy ziołowo – witaminowe na trądzik

Tabletki na trądzik dostępne bez recepty to suplementy o składzie bazującym na witaminach, minerałach oraz ekstraktach ziołowych. Ich łagodne działanie ma na celu wspomożenie fizjologicznych funkcji skóry, oczyszczenie organizmu i wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry. Ich skuteczność jest umiarkowana, a stosowanie zasadne gównie w łagodnych postaciach trądziku młodzieńczego. Najistotniejsze substancje czynne to:

– wyciągi ziołowe: bratek, skrzyp, pokrzywa, koniczyna czerwona, aloes,

– minerały: cynk, miedź, magnez, żelazo,

– witaminy: C, E, A, B2,

– przeciwbakteryjna laktoferryna,

– wzmacniające skórę kolagen i kwas hialuronowy.

Antybiotyki na trądzik

Jednymi z najczęściej stosowanych leków doustnych na trądzik są antybiotyki. Hamują one rozwój choroby u jej podstaw, czyli ograniczają rozwój bakterii Propionibacterium Acnes, odpowiedzialnych za większość postaci trądziku. Antybiotyki stosowane są w średnich i ciężkich postaciach choroby i wykazują skuteczność w leczeniu trądziku młodzieńczego, pospolitego, różowatego oraz torbielowatego. Ich wdrożenie zawsze powinno być poprzedzone wykonaniem antybiogramu (wymazu) ze zmiany skórnej w celu określenia gatunku/szczepu bakterii. Stosowane w leczeniu trądziku antybiotyki to:

– tetracykliny,

– metronidazol,

– makrolidy (erytromycyna, klindamycyna, azytromycyna).

Terapia polega na zażywaniu antybiotyków raz lub dwa razy dziennie przez okres około 8 tygodni. Potem należy stopniowo zmniejszać dawkę leku (co miesiąc o połowę), a taka redukcja trwa 4-6 miesięcy.

Retinoidy na trądzik

Powszechnie stosowane tabletki przeciw trądzikowi na receptę to retinoidy – pochodne witaminy A. Regulują one cztery główne przyczyny powstawania trądziku:

– ograniczają rozwój bakterii,

– łagodzą stany zapalne,

– hamują rogowacenie naskórka i zatykanie porów,

– regulują rozmiar gruczołów łojowych oraz wydzielanie przez nie sebum.

Retinoidy są skuteczne w leczeniu ciężkich postaci każdego typu trądziku. Terapia trwa około 20 tygodni i przebiega w schemacie przyjmowania dwa razy dziennie dawki leku 0,5-2 mg/kg m. c. Początkowo może dojść do znacznego pogorszenia stanu skóry, więc często terapię rozpoczyna się od dawek niższych (rzędu 0,1-0,5 mg/kg m. c.) i stopniowo zwiększa do dawki optymalnej.

Leczenie przynosi bardzo dobre efekty, z całkowitym lub znacznym oczyszczeniem i wygojeniem skóry, obciążone jest jednak licznymi skutkami ubocznymi. Najczęstsze z nich to:

– nadmierne przesuszenie i podrażnienie skóry,

bóle i zawroty głowy,

bóle mięśni i stawów,

– krwawienia z nosa,

nudności i wymioty,

– wahania nastroju.
W trakcie leczenia konieczne są comiesięczne wizyty kontrolne u lekarza.

Leki hormonalne na trądzik

Tabletki przeciwtrądzikowe stosowane w leczeniu trądziku hormonalnego, spowodowanego nadmiernym stężeniem androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, to:

– doustne tabletki antykoncepcyjne, które paradoksalnie mogą powodować nasilenie trądziku, zwłaszcza po ich odstawieniu; reakcja na leczenie z ich wykorzystaniem jest kwestią indywidualną,

– spironolakton, który ogranicza aktywność biologiczną testosteronu i zwiększa jego inaktywację przez białka wiążące hormony płciowe; może powodować spadek ciśnienia krwi oraz senność i bóle głowy.
Rzadko stosowane są doustne kortykosteroidy. Co prawda unieczynniają androgeny, jednak ich długotrwałe stosowanie jest przyczyną wystąpienia tzw. trądziku posterydowego.

2 thoughts on “Tabletki na trądzik

  1. Jakoś nie wierzę do końca w te tabletki na trądzik. Może one zapobiegają wyskakiwania nowych pryszczy, ale na pewno tabletki na trądzik nie pozwolą pozbyć się już istniejących pryszczy. Tu potrzebna jest jakaś maść na trądzik, albo coś innego, ale musi to działać od zewnątrz.

  2. Tabletki na trądzik są zdecydowanie lepsze niż wszystkie maści razem wzięte. Chodzi przecież o to żeby nie dopuścić do pojawienia się pryszczy, a nie o to żeby czekać aż się pojawią i wtedy je czymś smarować. Trądzik trzeba leczyć, czyli walczyć z tym, że się zaczyna a nie smarować maścią, bo to tylko zaleczanie. Jest ogromna różnica w tych dwóch przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 1