Trądzik nie jest jedynie zwykłym defektem estetycznym. To choroba, którą (jak każdą inną) należy leczyć u specjalisty. W tym wypadku jest to dermatolog.
Czym jest trądzik hormonalny
Zamiennie nazywany jest trądzikiem sterydowym lub trądzikiem osób dorosłych. Liczba mężczyzn i kobiet, którzy mają ten problem, wciąż rośnie. Bardzo ciężko pozbyć się trądziku hormonalnego, nie wiedząc kompletnie nic o jego podłożu.
Przyczyny trądziku hormonalnego
U kobiet zmiany skórne pojawiają się głównie przed miesiączką, ale mogą się zdarzyć także podczas ciąży, a także w okresie menopauzy. Choć najczęściej odpowiadają za to hormony płciowe (estrogeny i androgeny), istnieją liczne przypadki, w których trądzik pojawił się na skutek złej diety, przemęczenia i zestresowania. Stres nasila aktywność androgenu, który odpowiedzialny jest za nadprodukcję łoju – w wyniku czego spore ilości sebum zatykają ujścia porów skóry, co powoduje bolesne i widoczne zmiany. Gdy dieta posiada wysoki indeks glikemiczny (obfitująca w dania typu fast food) również stymuluje produkcję androgenów, przez co łoju jest jeszcze więcej.
Leczenie trądziku hormonalnego
Jeśli pojawi się przypuszczenie, że problem trądziku hormonalnego jest obecny, zamiast załamywać się i kryć to pod warstwą makijażu, należy od razu udać się do endokrynologa, który zbada, postawi diagnozę i da liczne wskazówki, które rozwieją wszelkie wątpliwości.
Bardzo często leczenie tego rodzaju trądziku zaczyna się od przepisania pigułek antykoncepcyjnych. Należy jednak pamiętać, że sposobów jest wiele i jeśli nie pasuje komuś taka forma, należy powiadomić o tym lekarza. Zwłaszcza, że w licznych przypadkach co prawda odnotowuje się znaczną poprawę po kuracji hormonalnej, jednak gdy tabletki się odstawi, stan skóry może ulec gwałtownego pogorszeniu. Dermatolog zapisuje także żele, kremy, albo antybiotyki doustne (zazwyczaj tetracyklinę).
Kuracja hormonalna jest tak naprawdę ostatecznym wyjściem. Leczenie każdego rodzaju trądziku trzeba zacząć od zmiany diety, zredukowania stresu, wysypiania się i odpowiedniej pielęgnacji.
Objawy trądziku hormonalnego
Istnieją trzy fazy rozwoju trądziku. Zaskórniki są pierwszym stadium. Wyglądają jak białe lub czarne punkciki (potocznie nazywa się je wągrami). Mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale także na ramionach, dekolcie, czy plecach. Drugą fazą są grudki i krostki. Wtedy na skórze widać wypukłe, czerwonawe zmiany, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.
Guzki o barwie sino-czerwonej, w środku wypełnione ropą, to ostatnie stadium choroby. Cysty są głębokie oraz zostawiają głębokie i trwałe blizny.
Trądzik w okresie menopauzy jest dość dokuczliwy, bo w zasadzie nie ma leków, które by wyleczyły przyczyny trądziku hormonalnego. Natury nie zmienimy, można to tylko przeczekać i łagodzić objawy trądziku, żeby nie był tak widoczny na pierwszy rzut oka.
Właściwie każdy trądzik jest hormonalny, bo co innego powoduje pryszcze jak nie hormony. Inna sprawa że różna wahania hormonów nie powinny trwać za długo nawet w okresie dojrzewania, bo w przeciwnym razie powinno się leczyć właśnie lekami na hormony a nie leczyć trądzik, bo on jest tylko skutkiem, właściwie efektem ubocznym tego wszystkiego.