Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy to problem wielu nastolatków. Gdy pojawi się on w różnych miejscach ciała, a szczególnie na twarzy, jest on powodem kompleksów związanych z wyglądem.

Kogo dotyka trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to dość powszechna dolegliwość u osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Szacuje się, że dotyka ona nawet ponad 50% populacji w tym wieku, przy czym do 20. roku życia zdecydowanie częściej trądzik występuje u mężczyzn, a po. 20 roku życia sytuacja się odwraca i trądzik dotyka większą liczbę kobiet.

Przyczyny trądziku młodzieńczego

Główną przyczyną trądziku młodzieńczego jest nadmierna produkcja łoju, związana z procesem dojrzewania, zmiany w jego składzie oraz zaburzenia związane ze wzrostem i rozmnażaniem się komórek, które wyścielają przewody, prowadzące do gruczołu łojowego. Oprócz tego, wśród innych przyczyn trądziku młodzieńczego wyróżnia się również nadmierne opalanie się, stres oraz nieodpowiednią dietę, bogatą w cukry i wysokokaloryczne produkty (jak np. popularne fast foody).

Objawy trądziku młodzieńczego

Jeśli chodzi o objawy trądziku młodzieńczego, dotyczą one charakterystycznych zmian, które pojawiają się na skórze w postaci grudek, zaskórników, cyst i nacieków zapalnych. Bardzo charakterystyczny dla trądziku młodzieńczego jest również nasilony łojotok. Lokalizacja trądziku młodzieńczego może być różna. Najczęściej występuje on na twarzy, chociaż spotyka się go także na plecach oraz na klatce piersiowej. Jeśli chodzi o kobiety, u większości z nich objawy trądziku młodzieńczego nasilają się w okresie, który bezpośrednio poprzedza wystąpienie miesiączki.

Czy trądzik młodzieńczy trzeba leczyć?

Trądzik młodzieńczy, w odróżnieniu od trądziku niemowlęcego, nie zanika samoistnie. W związku z tym, że jest on związany z zaburzeniami funkcjonowania organizmu, konieczne jest podjęcie jego leczenia samodzielnie (jeśli nie jest on zaawansowany) lub też z wykorzystaniem pomocy dermatologa, który dobierze odpowiednie do przypadku środki leczenia.
Pierwsze efekty leczenia trądziku są widoczne już po około 6 tygodniach. Jeśli leczenie trądziku nie zostanie rozpoczęte w odpowiednim momencie, zmiany naskórne mogą mieć charakter trwały, a ich usunięcie będzie możliwe tylko operacyjnie. Nie warto jest zatem czekać zbyt długo i narażać się na kompleksy związane ze swoim wyglądem, które ograniczają pewność siebie tak bardzo potrzebną w życiu.

Leczenie trądziku młodzieńczego

Leczenie trądziku młodzieńczego, w przypadku objawów występujących miejscowo, obejmuje stosowanie różnego rodzaju kremów, żelów i maści zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu czy też kwas azelainowy. Nie sprawdzają się one jednak do końca w sytuacji, gdy trądzik występuje nieco bardziej intensywnie i obejmuje większe partie ciała. Wówczas dużo bardziej korzystne mogą być środki podawane doustnie, w postaci antybiotyków, leków o działaniu przeciwzaskórnikowym oraz przeciwzapalnym. Nieco droższym, ale bardzo skutecznym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia trądziku może być ponadto zabieg oczyszczania skóry lub też zabieg laserowy.

2 thoughts on “Trądzik młodzieńczy

  1. Bardzo mało się o tym mówi, ale nie wiecie pewnie, że trądzik może być przyczyną samobójstw. Jest całkiem sporo potwierdzonych takich przypadków, ale prawda jest ukrywana. Częściowo dla dobra rodziny i dzieci. Ale warto się zastanowić czy w ten sposób nie ryzykuje się życia innych. Takich rzeczy nie można zatajać, trzeba mówić wprost o problemach z trądzikiem.

  2. Trochę pojechałeś teraz. Żaden lekarz nie powie, że trądzik młodzieńczy to główna przyczyna samobójstwa. Często jest tak, że jest to równocześnie z huśtawką hormonów, a wiadomo, że zaburzenia pokazują się na zasadzie zmian w myśleniu, które nie jest zdrowe. Więc trądzik nie ma tu nic do rzeczy, bo to trochę tak, jakby uderzenie w kolano było powodem – też boli i nie jesteśmy z tego zadowoleni, ale bez przesady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

26 − = 23