Trądzik na plecach

Trądzik na plecach to uciążliwa przypadłość, powodująca dyskomfort i dotykająca głównie mężczyzn w okresie dojrzewania. Stanowi problem natury estetycznej, ale nie tylko – zmiany bywają bolesne i uniemożliwiają niekiedy normalne funkcjonowanie na co dzień.

Skąd się bierze trądzik na plecach

Przyczyny powstawania trądziku na plecach są dokładnie takie same, jak w przypadku trądziku zlokalizowanego na twarzy. Różnica polega na nasileniu zmian chorobowych – na plecach, które posiadają grubą skórę i bardzo duże nagromadzenie gruczołów łojowych, zmiany mogą być bardziej intensywne.

Wzmożona produkcja sebum, nadmierne rogowacenie skóry oraz gromadzący się pot, zatykają ujścia gruczołów łojowych. Prowadzi to do kumulacji łoju w przewodach wyprowadzających gruczołu i stwarza optymalne warunki do rozwoju bakterii. Kolonizujące skórę bakterie Propionibacterium acnes namnażają się, generując stan zapalny. Powstają ropne zmiany zapalne, którym towarzyszy bolesność, obrzęk i zaczerwienienie. Taką kaskadę zmian skórnych nasilają androgeny, czyli męskie hormony płciowe, z czego wynika nasilenie trądziku w okresach zaburzeń gospodarki hormonalnej, np. w okresie pokwitania.

Inne czynniki sprzyjające rozwojowi trądziku na plecach to niewłaściwa higiena, przewlekłe stosowanie leków sterydowych, stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji włosów oraz noszenie obcisłej, nieprzewiewnej odzieży.

Jak objawia się trądzik na plecach

Pierwsze stadium trądziku na plecach to zaskórniki, które z racji specyficznej lokalizacji, trudno dostrzec. Są one objawem zatkanych ujść gruczołów łojowych. Etap drugi towarzyszy rozwojowi stanu zapalnego. Powstają wypukłe, czerwone zmiany skórne o charakterze grudek i krostek. Sino-czerwone zmiany wypełnione ropą, bolesne w dotyku i obrzęknięte, świadczą o zakażeniu głębszych warstw skóry. Tak zaawansowane zmiany pozostawiają po wygojeniu nieestetyczne blizny i przebarwienia.

Jak usunąć trądzik na plecach

Trądzik na plecach wymaga konsultacji z dermatologiem w celu wdrożenia leczenia. Stosowane są leki stosowane miejscowo, jak i doustnie. Najpopularniejszą grupą leków są antybiotyki. Stosowane w postaci maści, zawiesin lub tabletek, mają na celu ograniczenie rozwoju chorobotwórczych bakterii i złagodzenie stanu zapalnego. Najczęściej stosowanymi antybiotykami są:

– tetracyklina,

– doksycyklina,

– erytromycyna,

– klindamycyna.

Terapia antybiotykami trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Dobre efekty przynosi stosowanie miejscowo maści z kwasem azelainowym, łagodzącym zmiany zapalne, ograniczającym nadmierną syntezę sebum i hamującym rozwój bakterii. W cięższych postaciach trądziku stosowane są retinoidy. Zarówno ich stosowanie zewnętrzne, jak i wewnętrzne, znacznie poprawia stan skóry, regulując wydzielanie sebum i nadmierne rogowacenie naskórka.

Pomocniczo można stosować dostępne w drogeriach antybakteryjne żele do mycia, prać ubrania w delikatnych płynach, nie nosić syntetycznych materiałów i nie stosować perfumowanych kosmetyków do włosów.

2 thoughts on “Trądzik na plecach

  1. Plus jest taki, że trądzik na plecach jest kompletnie niewidoczny. Można spokojnie zająć się leczeniem trądziku, bez ciśnienia, że wygląda się strasznie. Ale druga strona medalu jest taka, że czasami przy każdym ruchu plecy bardzo bolą, bo trądzik jest naprawdę dokuczliwy.

  2. Tylko w połowie masz rację. Faktem jest, że trądzik na plecach jest nie do końca widoczny. Lecz nawet to nie całkiem, bo często wychodzi on z pleców i pokazuje się na szyi, w postaci grubych grudek wypełnionych ropą. I nie jest to zbytnio ładny widok. Poza tym pryszcze na plecach są znacznie większe i bardziej bolą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 6 =