Trądzik neuropatyczny

Trądzik neuropatyczny to rodzaj trądziku występujący wyłącznie u osób, które nałogowo wyciskają i rozdrapują wszelkiego rodzaju krostki, grudki oraz zaskórniki. Trądzik ten charakterystyczny jest najczęściej dla osób znerwicowanych, które mają problem ze swoimi emocjami i chorobliwie dążą do perfekcji.

Każdej młodej dziewczynie zależy na tym, aby każdego dnia pięknie wyglądać, dlatego też, jeśli zauważy na swojej twarzy jakąś zmianę w postaci krostki, za wszelką cenę pragnie się jej pozbyć. Osoby, które zmagają się z trądzikiem neuropatycznym, nie widzą w zasadzie tego, że blizny oraz rany po rozdrapaniu szpecą je bardziej, niż pojawiające się co jakiś czas niedoskonałości skóry.

Przyczyny trądziku neuropatycznego

Do trądziku neuropatycznego dochodzi zazwyczaj przy dosyć niewielkich zmianach skórnych, które od razu zostają rozdrapane, choć tak naprawdę nie powinny. Na tę dolegliwość najczęściej leczą się pacjentki z dosyć subtelnymi zmianami, które dążąc do perfekcji, nie są świadome tego, iż przez takie działania mogą się niepotrzebnie oszpecić. Zwykle bywa tak, że na skórze nie są widoczne żadne zmiany pierwotne, natomiast cała twarz, a nawet plecy, pokryte są ranami oraz szpecącymi bliznami. Niejeden dermatolog spotkał się z takimi właśnie przypadkami, a więc jest to dolegliwość bardzo powszechna.

Objawy trądziku neuropatycznego

Osoby, które cierpią na trądzik neuropatyczny, można rozpoznać w bardzo łatwy sposób, ponieważ spędzają przed clustrem dosyć sporą ilość czasu, szukając na twarzy kolejnych, niepokojących zmian. Sam proces wyciskania oraz rozdrapywania niedoskonałości daje takim osobom nie tylko satysfakcję, ale również chwilowe poczucie kontroli. Wydaje im się, że problem został rozwiązany i w związku z tym czują ulgę, jednak jest to jedynie złudne wrażenie. Podczas rozdrapywania zmian trądzikowych bakterie zaczynają rozprzestrzeniać się po całej twarzy, powodując powstawanie coraz to nowszych zmian, które to z kolei znów są rozdrapywane.

Jest to o tyle niebezpieczne, ponieważ powoduje powstawanie szpecących blizn, które bardzo ciężko usunąć za pomocą kremów czy maści. Najgorzej wygląda sytuacja, gdy zmiany pojawiają się w bardzo krótkim odstępie czasowym, przez co cała twarz pokryta jest rankami, które wyglądają bardzo nieestetycznie. Wszystko zazwyczaj rozpoczyna się od jednego pryszcza, który nie daje spokoju. Jeśli się go rozdrapie, bakterie rozprzestrzeniają się na całej twarzy, prowadząc do powstawania nowych zmian.

Leczenie trądziku neuropatycznego

Trądzik neuropatyczny to bardzo złożony problem, z którym trzeba sobie jakoś poradzić. Pierwszym krokiem jest przede wszystkim uświadomienie tego danej osobie, która nie chce przyznać się do wyrządzanej sobie krzywdy. Dermatolog zazwyczaj przepisuje odpowiednie leki, które powinny zapobiec powstawaniu niedoskonałości, a także zniwelować powstałe już blizny oraz przebarwienia. Ważny jest tutaj także aspekt psychologiczny. Konieczna będzie konsultacja z psychologiem, który będzie pracować z chorym nad zahamowaniem autodestrukcyjnych działań.

2 thoughts on “Trądzik neuropatyczny

  1. Jak tak czytam, to widzę ewidentnie, że trądzik neuropatyczny jest w gruncie rzeczy chorobą psychiczną. Bo takie zachowanie wynika tylko i wyłącznie z głowy, bo innych przyczyn nie widzę. Dziwi mnie tylko jak wiedząc, że będzie tylko gorzej, to ludzie nadal rozdrapują pryszcze a potem mają blizny a nawet zakażenie.

  2. Bez przesady. Trądzik terapeutyczny nie jest chorobą psychiczną. To oczywiście zaburzenie, a raczej oznaka słabości, ale na pewno nie choroba. Takim osobom trzeba pomóc, a nie się śmiać. Myślę, że może to też wynikać z zaburzonego postrzegania własnej siebie z problemach w ocenie własnej wartości. Nie ma się co wstydzić, tylko po prostu skorzystać z pomocy specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

45 + = 48