Objawy trądziku niemowlęcego
Wśród najważniejszych objawów trądziku niemowlęcego wyróżnia się występowaniem na ciele dziecka charakterystycznych krostek w formie grudek lub wyprysków, najczęściej na twarzy, w tym m.in. na czole, na policzkach i na nosie. Krostki są koloru czerwonego, okrągłe i wypukłe, w dotyku twarde, a zdarza się, że są one także wypełnione ropą. Jak można jeszcze odróżnić trądzik niemowlęcy od innych, podobnych dolegliwości? Przede wszystkim po tym, że skóra staje się zdecydowanie bardziej blada, gdy dziecko śpi lub odpoczywa, a także po tym, że zmiany na skórze zdecydowanie bardziej widać, gdy dziecko płacze lub się nie denerwuje. Ponadto, co niezwykle istotne, trądzik niemowlęcy nie objawia się występowaniem zmian skórnych na plecach oraz klatce piersiowej.
W jakim wieku pojawia się trądzik niemowlęcy?
Trądzik niemowlęcy może pojawić się u dziecka już po kilku tygodniach po jego narodzeniu. Zazwyczaj zanika on całkowicie około 4. miesiąca życia, choć zdarzają się przypadki, że ma to miejsce w nieco późniejszym okresie. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych cech organizmu oraz od intensywności występowania zmian skórnych.
Przyczyny trądziku niemowlęcego
Przyczyny trądziku niemowlęcego nie są do końca znane. Jest to przypadłość, która dotyka prawie 20% niemowlaków. Istnieją teorie, że krostki związane z trądzikiem są efektem przegrzania organizmu (ponieważ pojawiają się one na miejscach ogrzewanych). Inni specjaliści jako główną przyczynę trądziku niemowlęcego wskazują z kolei androgeny, czyli hormony, które są przekazywane dziecku podczas karmienia go piersią. Istnieją także teorie, że trądzik niemowlęcy jest uwarunkowany genetycznie.
Leczenie trądziku niemowlęcego
Co niezwykle istotne, trądziku niemowlęcego nie trzeba leczyć za pomocą agresywnych środków farmakologicznych, gdyż po pewnym czasie ustępuje on samoistnie. Leczenie trądziku niemowlęcego, a w zasadzie łagodzenie jego objawów, obejmuje stosowanie różnego rodzaju maści. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują maści z cynkiem oraz maści z witaminą A i D3.
Zalecane jest także mycie dziecka za pomocą emolientów i unikanie stosowania mydła. Niezwykle istotne jest także to, by skóra dziecka jak najczęściej była utrzymywana nie tylko w czystości, ale także by była ona sucha. Jest to szczególnie ważne w gorące, letnie dni.
Jeśli trądzik utrzymuje się na ciele dziecka zbyt długo, szczególnie powyżej 6. miesiąca życia, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Zazwyczaj w takiej sytuacji przepisywane są silniejsze środki leczenia w postaci maści z antybiotykami. Mają one bardziej agresywne działanie.
Trądzik niemowlęcy jest całkowicie niegroźny. Oczywiście przy jednym dziecku najczęściej się panikuje, jak to rodzice, ale prawda jest taka, że trądzik u niemowlaka zniknie sam i leczenie kompletnie nie jest konieczne. Wystarczy łagodzenie objawów, żeby dziecko się nie męczyło i wysypiało.
Łatwo mówić, że trądzik niemowlęcy nie jest groźny, jak już się ma za sobą problemy własnego dziecka. Niestety nie każdy ma taki spokój wewnętrzny, wiele osób nie wie czy to rzeczywiście tylko trądzik czy może inna wysypka, która świadczy o czymś podobnym, ale o innym schorzeniu? Nie można zapominać, że nie każdy jest lekarzem, ale też nie każdy lekarzom ufa.