Trądzik różowaty

Odmian trądziku jest wiele i dotykają osób w różnym wieku. Najpopularniejszy to trądzik młodzieńczy, występujący u nastolatków, ale najtrudniejszy do wyleczenia jest trądzik różowaty.

Co to jest trądzik różowaty

To choroba dermatologiczna, dotykająca osoby w wieku dojrzałym. Znacznie częściej dotyka kobiety, ale u mężczyzn ma ostrzejszy przebieg. Jest to przewlekły stan zmian skóry w obrębie twarzy. Najczęściej obejmuje policzki i nos. Charakterystyczne są zaczerwienienia, poszerzone naczynka, krosty i grudki.

Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyny tej dermatozy nie do końca są rozpoznane, ale wyróżniono kilka czynników sprzyjających rozwojowi choroby. Mają one bardzo różnorodny charakter, ale najważniejsze to:

• czynniki genetyczne,

• cera naczyniowa,

• stres (nagłe czerwienienie pod wpływem emocji),

• zaburzenia żołądkowe,

• nadciśnienie tętnicze,

• używki (kawa, alkohol).

Niektórzy przyczyn upatrują także w zbyt intensywnym opalaniu się, poddawaniu skóry na gwałtowne zmiany temperatury, silny wiatr. Wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ na skórę, która stanowi pierwszą zaporę przed działaniem czynników szkodliwych.

Objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty może pojawić się już po 20. roku życia. Występują już wtedy jego pierwsze objawy, które jednak mogą zwiastować także inne choroby.

Pierwszym objawem jest zaczerwienienie policzków, występujące doraźnie, pod wpływem emocji. Z czasem zaczerwienienie przyjmuje charakter stały. Z biegiem czasu na policzkach widoczne są poszerzone naczynka krwionośne, pajączki. Kolejne objawy są już charakterystyczne dla trądziku pospolitego, czyli krosty i grudki występujące na policzkach i nosie. Poszczególne objawy trądziku różowatego pojawiają się stopniowo i świadczą o coraz bardziej zaawansowanym stadium choroby.

Szczególnie ostry przebieg ma choroba u mężczyzn, chociaż występuje u nich znacznie rzadziej. Charakterystycznym objawem u nich są zmiany chorobowe, kumulujące się wokół nosa. Najczęściej staje się on intensywnie czerwony i występują na nim krosty. Często taki wygląd nosa przypisuje się chorobie alkoholowej, chociaż nie ma z nią nic wspólnego.

Leczenie trądziku różowatego

Najlepsze efekty przynosi reakcja na pierwsze objawy i profilaktyka. Zdecydowanie należy chronić twarz przed wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Należy chronić ja przed nadmiernym promieniowaniem UV, gwałtownymi zmianami temperatury i silnym wiatrem.

Pierwsze objawy powinny skłonić do zmiany diety, czyli wyeliminowania używek, alkoholu i ostrych przypraw. W stanach zaawansowanych należy stosować maści i kremy zawierające antybiotyki (tetracyklinę, erytromycynę). Wskazana jest także właściwa higiena skóry, czyli stosowanie kosmetyków łagodnych, nie zawierających alkoholu.

W przypadku licznych krost lekarz najczęściej zaleca podawanie leków zawierających pochodne witaminy A, mają one jednak silne działanie uboczne i dlatego wprowadzane są bardzo ostrożne.

Zmiany guzowate w obrębie nosa występujące w stanach ostrych poddawane są terapii laserowej lub usuwane chirurgicznie.

2 thoughts on “Trądzik różowaty

  1. Prawda jest taka, że w Polsce praktycznie większość mężczyzn ma trądzik różowaty, ale prawie każdy uważa, że to naturalne zniszczenie cery i nie ma się czym przejmować. Inna sprawa, że leczenie trądziku różowatego to wcale niełatwa sprawa i często się wydaje kasę i to niemałą, a trądzik różowaty wraca po paru tygodniach albo miesiącach.

  2. Główne przyczyny trądziku różowatego to przede wszystkim częste przebywanie na świeżym powietrzu. Nie można zapominać o tym, że trądzik pojawia się u osób, które już trochę lat przeżyły. Często nam się wydaje, że zaczerwienienie na twarzy oraz problemy z cerą są normalne w wieku ponad 40 lat, ale bez wątpienia nie jest tak do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 67 = 71